NEW URBANISM

מגמת עירוב השימושים מובילה כיום את חוויית המגורים האורבנית, כשמאפשרת לדיירים נגישות שיא לצרכי היומיום מבלי לצאת מהשכונה ומהבניין בו הם גרים. במנהטן מעמיקה המגמה שורשים ובישראל מדביקים את הקצב.

 

בדומה למסחר המקוון שעד לפני שלוש שנים בלבד נראה כמו משהו שיותר מדברים עליו ופחות משתמשים בו, וכיום הקניה ברשת הפכה להיות הדבר, כך מגמת עירוב השימושים. בתוך פחות מעשור התמלא העולם בפרויקטים של עירוב שימושים, חלקם ראוונתיים, כמו האקסס קרוסינג וההדסון יארד בניו יורק המהווים פרויקטי דגל ליזמים ובמקומות רבים נוספים בלונדון, טוקיו, האמירויות ועוד. מגמה זו היא חלק ממגמה רחבה יותר- ‘הניו אורבניזם’ שמנסחת את המרחב האורבני מחדש ומתאימה אותו לצרכים ולתפיסות של שנות ה-2000 ובכללה גם עירוב השימושים.
החיבור בין מסחר ומגורים לא עבר בגרון זמן רב, על אף ההגיון הרב העומד מאחורי שילוב שכזה. כמו בדוגמא המקוונת ובתהליכים רבים נוספים, דרוש זמן כדי לתת למגמה מסוימת לחלחל ולהוכיח את יתרונותיה היחסיים שמעלים את המחשבה – איך לא חשבו על זה קודם. אחת הערים בהם המגמה הזאת ניכרת במיוחד היא מנהטן. העובדה שאתה יכול לנהל את שגרת יומך מבלי לצאת מכותלי הבניין מייצרת נוחות שקשה מאוד להתחרות בה והיא מובילה לכך שעוד ועוד פרויקטי עירוב שימושים צצים בכל שנה.
הדירה ממוקמת בקומה העשירית, המשרד בקומת המשרדים של המבנה, הסופר, חדר הכושר ומרכז החוגים של הילדים בקומת הקרקע. התכנון האדריכלי מותאם לסוג זה של בניינים ויוצר הפרדה מוחלטת הן ויזואלית והן אקוסטית בין החלקים השונים של המבנה. מי שגר בקומה השישית לא ירגיש ולא ישמע את ההתנהלות במרכז החוגים או בסופר שלמעשה נמצאים ממש באותו הבניין.
רן בן אברהם, משנה למנכ”ל בצמח המרמן מסביר – “התכנון המודרני של פרויקטי עירוב שימושים נותן הפרדה מוחלטת בין שטחי הסחר והמגורים. החברות היזמיות אשדר וצמח המרמן בעלות ניסיון עשיר בבניית פרויקטים מעורבים, מביאות היום לגני תקווה פרויקט חדש ‘לב גני תקווה’ ובכך מכניסות את כל נושא עירוב השימושים גם לבקעת אונו ומאפשרות לתושבים ליהנות מהטרנד החדש הזה שנכנס בכל העולם”.
ההשלכות לטווח הארוך הן דרמטיות. יועצים לבניה ירוקה ואקולוגית ומתכנני ערים מסבירים כי הניו אורבניזם היא מגמה שתעמיק ותייצר סטנדרטיזציה בכל הקשור גם במגמת עירוב השימושים – מרבית הבניינים יהיו בניינים משולבים. באופן הזה ייקטן השימוש ברכב פרטי בתוך הערים, עסקים רבים יותר ויותר יכנסו לקומות המסחר ויותירו שטחים נרחבים יותר לריאות ירוקות. הרחוב יהיה מזוהם הרבה פחות ואיכות החיים תעלה בכל המובנים. בישראל קיימים כבר לא מעט פרויקטים של עירוב שימושים. הראשונים שבהם ממוקמים בירושלים ובתל אביב. פרויקט לב גני תקווה, יזמות משותפת של החברות אשדר וצמח המרמן הוא עוד דוגמא להשתרשות המגמה בשוק המקומי.

רחלי בריזל סמנכ”ל השיווק של חברת אשדר מסבירה שהביקוש הרב לסוג כזה של פרויקטים הוביל אותם לתכנן אחד כזה בגני תקווה, כתשובה למשפחות צעירות עם ילדים שעבורן פרויקט שכזה הוא תשובה הן במרמה הפרקטית והן ברמה של חוויית המגורים. “לא במקרה מרבית פרויקטי היוקרה בישראל ובעולם מקפידים ליישם גישה של עירוב שימושים. זאת תפיסת עולם שאנחנו רואים שהיא חוזרת ביותר ויותר פרויקטים יוקרתיים בישראל. ברגע שהצרכן הבין את הערכים המוספים, הביקוש לפרויקט כזה עלה בהתאמה. זיהינו את הצורך ונתנו לו מענה. ‹לב גני תקווה› הוא פרויקט עירוב שימושים שכבר ב-2020 יאוכלס ויהווה מענה איכותי ומתקדם לצורך”.
לב גני תקווה הוא פרויקט עירוב שימושים שכולל שני מגדלי מגורים הממוקמים במרחק של כ-80 מטר בין האחד לשני, עם קומות משרדים ומסחר. מיקומו הגיאוגרפי מייצר נגישות רבה לעורקי התנועה הראשיים ולתחבורה הציבורית המחברת אותו לכל רחבי גוש דן. התשתיות בגני תקווה מפותחות מאוד וכוללות בתי ספר וגנים חדשים, מרכז ספורט עם בריכה ועוד.
היכולת לנהל הכל במרחק נגיעה היא יכולת גבוהה מאוד ומשמעותית לדיירים. זה מתבטא בדברים קטנים – אם חסר משהו במהלך הכנת האוכל, קופצים לקנות את המצרך החסר בסופר וזה ממשיך לשיקולים נוספים כמו ניהול משרד שנמצא באותו הבניין בו מתגוררת המשפחה. הנתון הזה מייצר גמישות גדולה מאוד, נוחות ויכולת לנהל באופן נוח ויעיל יותר את שגרת היומיום.
התושבים בגני תקווה ברמה סוציואקונומית גבוהה. מדובר באוכלוסיה שמודעת לפתרונות של עירוב שימושים בעולם והיא דורשת אותם גם כאן אצלנו. באופן כללי הצרכן תר היום אחר חוויה. כשהוא הולך לקנות ספה הוא רוצה לשמוע מה הסיפור שעומד מאחוריה, הוא מצפה לחוויית קניה מסוימת שתהיה לו נעימה.
היום חייב להיווצר חיבור חווייתי שמשלים את הדרישות הפונקציונאליות. אותו הדבר בדיוק גם כשרוצים לקנות פריטי לבוש או דירה למגורים. מי שמתכנן לקנות דירה מעוניין לגור בה אבל הוא מחפש ערכים מוספים מעבר למגורים. גם אם מדובר בתת מודע, הצרכן המודרני מחפש מכלול חווייתי שיגרום לו להרגיש בנוח, להרגיש מחובר, להרגיש שהוא עשה את הבחירה הנכונה, שעונה לצרכים שלו. בגני תקווה למשל, ‹לב גני תקווה› הוא פרויקט הדגל של עירוב השימושים בשכונה. אין עוד אחד כזה ועל אף שהסביבה רוויה בפרויקטים נדל»ניים חדשים, זוכה הפרויקט הזה למירב תשומת הלב ולביקוש גבוה במיוחד בשל הערכים המוספים שהוא מעניק לדייר.
‘לב גני תקווה’, יכלול 250 יחידות דיור בשני מגדלים בני 22 ו- 23 קומות, ובסמוך להם, יוקם מרכז מסחרי בן שתי קומות שיכלול בתי קפה ומסעדות, בר, סופרמרקט וקומה שניה שתוקדש לשטחי משרדים. פרויקט המגורים יציע דירות בנות 4-6 חדרים ופנטהאוזים, בשטחים של החל מ- 112 מ”ר + 17 מ”ר מרפסת לדירת 4 חדרים, 137 מ”ר + 20 מ”ר מרפסת לדירת 5 חדרים ועוד. מחירי הדירות בפרויקט יחלו ב- 2.440 מיליון שקל והם כוללים חניה בחניון תת קרקעי.
בימים אלו מציעות אשדר וצמח המרמן ימי מכירות מיוחדים לרוכשים עד ה-30.6.19